BMW Serii 5. Przegląd generacji

Artykuł sponsorowany

BMW serii 5 to kultowa linia samochodów, której początki sięgają 1972 roku. Przez dziesięciolecia projektanci oraz konstruktorzy niemieckiego producenta doskonalili maszyny. Wielu kierowców na całym świecie postrzega BMW serii 5 jako połączenie luksusu ze sportowym zacięciem. Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w to auto, ale masz wątpliwości? Jesteś ciekaw, jakie usterki trapią te pojazdy? A może rozważasz wersję silnikową idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb? Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością wybierzesz dla siebie odpowiedni model.

BMW Serii 5. Przegląd generacji

BMW serii 5 to ikoniczna linia pojazdów, które zadebiutowały w 1972 roku. Projektanci oraz inżynierowie niemieckiego producenta stale doskonalili te maszyny przez dziesięciolecia. Dla wielu kierowców na całym globie BMW serii 5 jest synonimem połączenia luksusu z dynamiką. Czy zastanawiasz się nad zakupem tego samochodu, lecz masz pewne obawy? Interesują  Cię ewentualne usterki, jakie mogą dotyczyć tych pojazdów? A może rozważasz odpowiednią wersję silnikową, która idealnie pasuje do Twoich potrzeb? Po zapoznaniu się z treścią tekstu z pewnością znajdziesz dla siebie właściwy model.

I Generacja

Produkcja pierwszej generacji modelu serii 5 osiągnęła imponującą liczbę, blisko 700 tysięcy egzemplarzy. Te samochody, o kodzie fabrycznym E12, zostały zaprojektowane przez pioniera designu – Paula Bracqa. Charakteryzowały się one eleganckim wyglądem oraz solidnymi osiągami, co przyczyniło się do ich wzrostu popularności na rynku.

Podobne wpisy:  BMW E60 czy E90 - koszty utrzymania

II Generacja

Pojazdy drugiej generacji, o kodzie E28, wprowadziły nowości takie jak jednostka wysokoprężna, poszerzając tym samym gamę dostępnych silników. Dodatkowo BMW E28 było pierwszym modelem, w którym producent zdecydował się na zmianę układu konsoli środkowej, co podkreślało sportowy charakter pojazdu.

III Generacja

Kod fabryczny trzeciej generacji to E34. Model ten wprowadził wiele innowacji, takich jak opcjonalny napęd na cztery koła oraz silnik V8. Samochody tej generacji zostały wyposażone w kontrolę stabilności oraz trakcji, co zwiększyło poziom bezpieczeństwa (podobnie jak w bmw e46 serii 3).

IV Generacja

Kodem fabrycznym tej generacji było E39. To w niej po raz pierwszy zastosowano aluminiowe elementy w przednim zawieszeniu, co znacząco obniżyło masę pojazdu. Wprowadzenie silnika V8 o mocy 286 KM w modelu M5 stało się symbolem osiągów i sportowego charakteru BMW serii 5.

V Generacja

W tej generacji kody fabryczne to bmw E60 dla sedana oraz E61 dla kombi. Nowy model wprowadził na rynek szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, m.in. system iDrive, aktywny tempomat oraz turbodoładowane silniki benzynowe.

VI Generacja

Kody fabryczne tych pojazdów to: F10 (sedan), F11 (kombi), F07 (fastback) i F18 (sedan z długim rozstawem osi). Ten ostatni, dostępny jedynie na rynku chińskim, był kolejnym krokiem w ewolucji serii 5.

VII Generacja

Produkowane od 2017 roku BMW serii 5 otrzymało kod fabryczny G30 dla sedana, G31 dla kombi oraz G38 dla limuzyny z długim rozstawem osi. Ta generacja przyniosła wiele innowacji technologicznych, podnosząc komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Podobne wpisy:  Jakie przyczepy wywrotki są najlepsze do prac budowlanych?

Podsumowanie

BMW serii 5 to linia pojazdów, która od lat zachwyca kierowców na całym świecie. Bez względu na generację, te samochody są symbolem luksusu, elegancji i doskonałych osiągów. Wybór odpowiedniego modelu zależy od preferencji estetycznych, budżetu oraz oczekiwań względem auta. Niezależnie od tego, którą generację wybierzesz, możesz być pewien, że dostaniesz samochód, który dostarczy Ci niezapomnianych przeżyć za kierownicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *